Results 2017

Main categories

The Quest

Strom Architects

The Makers House

liddicoat & goldhill

Tin House

Henning Stummel Architects

Backwater

Platform 5 Architects

The Crow's Nest

AR Design Studio

Redshank

Lisa Shell Architects with Marcus Taylor

House in Coombe Park, Kingston

Eldridge London

Silver House

Hyde + Hyde Architects

Pennycroft

Napier Clarke Architects

The White House

3s Architects and Designers

Danny Lodge

MATT Architecture

Heath House

Patalab Architecture

Fernaig Cottage

Scampton& Barnett Architects

Acute Intervention

David Stanley Architects

Worton Barn

Waind Gohil + Potter Architects

Hurdle House

Adam Knibb Architects

11 Princelet Street

Chris Dyson Architects

Field End

Wimshurst Pelleriti

Montacute Down

The Vawdrey House

Beau House

Dukelease Properties

27 Linden Gardens

Fruition Properties

Arlington Gardens

Zulufish Residential

Gabriel Square

Meyer Homes

Central Avenue at Fulham Riverside

Barratt London

Acton Gardens

Countryside

Plot 32, High Cedars

Spitfire Bespoke Homes

The Tyan, Viver Green

egg Homes

Fitzroy Gate

Berkeley Homes

Abell & Cleland

Berkeley Homes

Radstock House

Claridge Architects

St Johns Hill, Burridge Gardens, Phase 01

HawkinsBrown

Pinnacle N10

pH+ Architects

Lexicon

Mount Anvil

Dollar Bay

Mount Anvil

Clock House Gardens

Developing London and Stockwool

190 Strand

St Edward

Church Hill Barn

David Nossiter Architects

The Convent Sacred Heart of Mary

Seesaw Studios and Gold Compass Developments

Metropolitan Crescent

Galliard Homes

Knock Old Castle, By Largs, Ayrshire.

ARC Management Scotland

West End One, Morecambe

PlaceFirst

Fitzroy Gate

Beechcroft Developments

The Ancient Party Barn

liddicoat & goldhill

Blake Tower

Redrow

The Park Crescent

Amazon Property Group

Former Central Foundation Girls' School

Assael Architecture

Cleverly Estate

Lyndon Goode Architects

Rosina Street E9

Pocket Living

Clarence Gardens Danesmoor Drive Bury HAPPI Scheme

Mosscare St Vincent's

Queens Court

Child Graddon Lewis

Tapestry

King's Cross Central Partner

Snowsfields Yard

Flanagan Lawrence

Greenland Place

Barratt London

The Eagle

Mount Anvil

Widcombe Hill

Stride Treglown

New Ground Cohousing

Pollard Thomas Edwards

Chapter Kings Cross

Tigg + Coll Architects

Chorlton Villas

First Step Group

Penhurst Gardens

Beechcroft Developments

Berkeley Urban House

Berkeley Homes

Futurehome

Lendlease

119 Ebury Street

Grosvenor Britain and Ireland

Sail & Juxon Street SE11

Pocket Living

Finberry, Ashford

Crest Nicholson

St John's, Chelmsford

Inland Homes

Fitzroy Gate

Beechcroft Developments

Ham Mill

Assael Architecture

Passivhaus Woodland Community

InsideOut

Lanterna, Fish Island

Lyndon Goode Architects

Mapleton Crescent SW18

Pocket Living

St Johns Hill, Burridge Gardens, Phase 01

HawkinsBrown

The Malings, Ouseburn, Newcastle

igloo Regeneration

Smith's Dock

Urban Splash and Places for People

Bracelet Close

Bell Phillips Architects

Riverwalk

Ronson Capital Partners / Stanton Williams

Timekeepers Square

Buttress and English Cities Fund

Rathbone Market Phase 3

Project Orange and English Cities Fund

South Gardens

Maccreanor Lavington

London City Island

EcoWorld Ballymore

Royal Arsenal Riverside

Berkeley Homes

Finberry, Ashford

Crest Nicholson

Woodberry Down

Berkeley Homes

Woodnook, Accrington

PlaceFirst

London City Island

EcoWorld Ballymore

Great Kneighton

Countryside

The Malings, Ouseburn, Newcastle

igloo Regeneration

Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

Royal Arsenal Riverside

Berkeley Homes

Sunday Times Competition

Multi Generation Garden Village

Build Eco

The judges' awards

House in Coombe Park, Kingston

Eldridge London

WINNER: Hawkins Brown

WINNER: Peabody

Website Menu