Shortlist

Main categories

Backwater

Platform 5 Architects

Redshank

Lisa Shell Architects with Marcus Taylor

The Crow's Nest

AR Design Studio

The Makers House

liddicoat & goldhill

The Quest

Strom Architects

Tin House

Henning Stummel Architects

Danny Lodge

MATT Architecture

House in Coombe Park, Kingston

Eldridge London

Pennycroft

Napier Clarke Architects

Silver House

Hyde + Hyde Architects

The White House

3s Architects and Designers

11 Princelet Street

Chris Dyson Architects

Acute Intervention

David Stanley Architects

Fernaig Cottage

Scampton& Barnett Architects

Field End

Wimshurst Pelleriti

Heath House

Patalab Architecture

Hurdle House

Adam Knibb Architects

Worton Barn

Waind Gohil + Potter Architects

27 Linden Gardens

Fruition Properties

Arlington Gardens

Zulufish Residential

Beau House

Dukelease Properties

Montacute Down

The Vawdrey House

Abell & Cleland

Berkeley Homes

Acton Gardens

Countryside

Central Avenue at Fulham Riverside

Barratt London

Fitzroy Gate

Berkeley Homes

Gabriel Square

Meyer Homes

Plot 32, High Cedars

Spitfire Bespoke Homes

The Tyan, Viver Green

egg Homes

190 Strand

St Edward

Clock House Gardens

Developing London and Stockwool

Dollar Bay

Mount Anvil

Lexicon

Mount Anvil

Pinnacle N10

pH+ Architects

Radstock House

Claridge Architects

St Johns Hill, Burridge Gardens, Phase 01

HawkinsBrown

Church Hill Barn

David Nossiter Architects

Knock Old Castle, By Largs, Ayrshire.

ARC Management Scotland

Metropolitan Crescent

Galliard Homes

The Convent Sacred Heart of Mary

Seesaw Studios and Gold Compass Developments

Blake Tower

Redrow

Fitzroy Gate

Beechcroft Developments

Former Central Foundation Girls' School

Assael Architecture

The Ancient Party Barn

liddicoat & goldhill

The Park Crescent

Amazon Property Group

West End One, Morecambe

PlaceFirst

Clarence Gardens Danesmoor Drive Bury HAPPI Scheme

Mosscare St Vincent's

Cleverly Estate

Lyndon Goode Architects

Queens Court

Child Graddon Lewis

Rosina Street E9

Pocket Living

Greenland Place

Barratt London

Snowsfields Yard

Flanagan Lawrence

Tapestry

King's Cross Central Partner

The Eagle

Mount Anvil

Widcombe Hill

Stride Treglown

Chapter Kings Cross

Tigg + Coll Architects

Chorlton Villas

First Step Group

New Ground Cohousing

Pollard Thomas Edwards

Penhurst Gardens

Beechcroft Developments

119 Ebury Street

Grosvenor Britain and Ireland

Berkeley Urban House

Berkeley Homes

Futurehome

Lendlease

Sail & Juxon Street SE11

Pocket Living

Finberry, Ashford

Crest Nicholson

Fitzroy Gate

Beechcroft Developments

St John's, Chelmsford

Inland Homes

Ham Mill

Assael Architecture

Lanterna, Fish Island

Lyndon Goode Architects

Mapleton Crescent SW18

Pocket Living

Passivhaus Woodland Community

InsideOut

Bracelet Close

Bell Phillips Architects

Riverwalk

Ronson Capital Partners / Stanton Williams

Smith's Dock

Urban Splash and Places for People

St Johns Hill, Burridge Gardens, Phase 01

HawkinsBrown

The Malings, Ouseburn, Newcastle

igloo Regeneration

Timekeepers Square

Buttress and English Cities Fund

Main categories

Finberry, Ashford

Crest Nicholson

London City Island

EcoWorld Ballymore

Rathbone Market Phase 3

Project Orange and English Cities Fund

Royal Arsenal Riverside

Berkeley Homes

South Gardens

Maccreanor Lavington

Great Kneighton

Countryside

London City Island

EcoWorld Ballymore

Royal Arsenal Riverside

Berkeley Homes

Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

The Malings, Ouseburn, Newcastle

igloo Regeneration

Woodberry Down

Berkeley Homes

Woodnook, Accrington

PlaceFirst

Sunday Times Competition

Multi Generation Garden Village

Build Eco

The judges' awards

House in Coombe Park, Kingston

Eldridge London

Hawkins Brown

Website Menu