Results 2017

Main categories

The Quest

Strom Architects

The Makers House

liddicoat & goldhill

Redshank

Lisa Shell Architects with Marcus Taylor

The Crow's Nest

AR Design Studio

Backwater

Platform 5 Architects

Tin House

Henning Stummel Architects

House in Coombe Park, Kingston

Eldridge London

Silver House

Hyde + Hyde Architects

Danny Lodge

MATT Architecture

The White House

3s Architects and Designers

Pennycroft

Napier Clarke Architects

Heath House

Patalab Architecture

Fernaig Cottage

Scampton& Barnett Architects

Field End

Wimshurst Pelleriti

11 Princelet Street

Chris Dyson Architects

Hurdle House

Adam Knibb Architects

Worton Barn

Waind Gohil + Potter Architects

Acute Intervention

David Stanley Architects

Montacute Down

The Vawdrey House

Beau House

Dukelease Properties

Arlington Gardens

Zulufish Residential

27 Linden Gardens

Fruition Properties

Gabriel Square

Meyer Homes

Central Avenue at Fulham Riverside

Barratt London

Abell & Cleland

Berkeley Homes

Fitzroy Gate

Berkeley Homes

The Tyan, Viver Green

egg Homes

Plot 32, High Cedars

Spitfire Bespoke Homes

Acton Gardens

Countryside

Radstock House

Claridge Architects

Pinnacle N10

pH+ Architects

St Johns Hill, Burridge Gardens, Phase 01

HawkinsBrown

190 Strand

St Edward

Clock House Gardens

Developing London and Stockwool

Dollar Bay

Mount Anvil

Lexicon

Mount Anvil

Church Hill Barn

David Nossiter Architects

The Convent Sacred Heart of Mary

Seesaw Studios and Gold Compass Developments

Knock Old Castle, By Largs, Ayrshire.

ARC Management Scotland

Metropolitan Crescent

Galliard Homes

West End One, Morecambe

PlaceFirst

Fitzroy Gate

Beechcroft Developments

Former Central Foundation Girls' School

Assael Architecture

The Park Crescent

Amazon Property Group

Blake Tower

Redrow

The Ancient Party Barn

liddicoat & goldhill

Cleverly Estate

Lyndon Goode Architects

Rosina Street E9

Pocket Living

Queens Court

Child Graddon Lewis

Clarence Gardens Danesmoor Drive Bury HAPPI Scheme

Mosscare St Vincent's

Tapestry

King's Cross Central Partner

Snowsfields Yard

Flanagan Lawrence

Widcombe Hill

Stride Treglown

The Eagle

Mount Anvil

Greenland Place

Barratt London

New Ground Cohousing

Pollard Thomas Edwards

Chapter Kings Cross

Tigg + Coll Architects

Penhurst Gardens

Beechcroft Developments

Chorlton Villas

First Step Group

Berkeley Urban House

Berkeley Homes

Futurehome

Lendlease

Sail & Juxon Street SE11

Pocket Living

119 Ebury Street

Grosvenor Britain and Ireland

Finberry, Ashford

Crest Nicholson

Fitzroy Gate

Beechcroft Developments

St John's, Chelmsford

Inland Homes

Ham Mill

Assael Architecture

Passivhaus Woodland Community

InsideOut

Mapleton Crescent SW18

Pocket Living

Lanterna, Fish Island

Lyndon Goode Architects

St Johns Hill, Burridge Gardens, Phase 01

HawkinsBrown

The Malings, Ouseburn, Newcastle

igloo Regeneration

Timekeepers Square

Buttress and English Cities Fund

Riverwalk

Ronson Capital Partners / Stanton Williams

Bracelet Close

Bell Phillips Architects

Smith's Dock

Urban Splash and Places for People

Rathbone Market Phase 3

Project Orange and English Cities Fund

South Gardens

Maccreanor Lavington

Finberry, Ashford

Crest Nicholson

Royal Arsenal Riverside

Berkeley Homes

London City Island

EcoWorld Ballymore

Woodberry Down

Berkeley Homes

Woodnook, Accrington

PlaceFirst

Royal Arsenal Riverside

Berkeley Homes

Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

The Malings, Ouseburn, Newcastle

igloo Regeneration

Great Kneighton

Countryside

London City Island

EcoWorld Ballymore

Sunday Times Competition

Multi Generation Garden Village

Build Eco

The judges' awards

House in Coombe Park, Kingston

Eldridge London

WINNER: Hawkins Brown

WINNER: Peabody

Website Menu